Володимир Бистряков поділился враженнями від виставки картин Костянтина Шаповалова


Враження Романа Ващука про виставку картин Костянтина Шаповалова

24 квітня у Києві відбулося відкриття 12 персональної виставки картин Костянтина Шаповалова, Голови Спілки християнських письменників України, священника, члена Міжнародної професійної спілки художників.

У галереї "New Gallery" по вул. Межигорська, 1 сьогодні багатолюдно. Професіонали та любителі, гості, друзі, знайомі Костянтина Шаповалова і просто поціновувачі живописного мистецтва прийшли насолодитися картинами, поспілкуватися з художником і відпочити душею в незвичайно світлій та творчій атмосфері, створенною майстерністю художника-пастора.

Віталій Ясько: «Мені дуже приємно, що я знаю двух художників-священників, котрі поєднують духовність з образотворчим мистецтсвом, свою духовність переводят у матерію, в обазотворче мистецтво, у колір. Тому це унікальне явище. І як кожна духовна людина, напевно, він забов'язанний таким бути. Він має бути і таким, і таким, тому що не можна проповідувати одно й те саме. Цінність у тому, щоб знаходити, що кому говорити по відношенню до своеї духовності».

Увертюрою «Весняого вернісажу», а саме така назва виставки художника, стали музичні композиції у виконанні гурту «Квант». Викликає інтерес не тільки творчість, але і особистість художника. Костянтин Андрійович є активним громадським діячем. На творчій ниві він не тільки живописець. Восени минулого року під його керівництвом пройшов перший в Україні Християнський кінофестиваль «Світло», який вже встиг отримати резонанс у міжнародному колі. А кілька тижнів тому по його ж ініциативі відбувся концерт номінації «Пісня року в українському християнстві», де були зібранні кращі християнські музичні гурти та виконавці. Роман Ващук: «Якщо людина пише такі картини, то можна дивуватися і радіти, що у нього вистачає часу на музичні конкурси, на «Пісню року»».

Як йому вдається поєднувати у собі так багато, ми дізналися у самого художника: «Мені здається, що у мене залишається ще дуже багато вільного часу, який потрібно зайняти ще якимись проектами. А якщо серйозно, то з самих перших своїх кроків у своєму християнському служінні я себя привчив працювати. І ті вчителі, які у мене були, вони теж привчили меня до праці».

На відкритті були присутні багато іменитих гостей. Це і Заслуженний артист УРСР, композитор Володимир Бистряков, і художник, член Спілки кінематографістів і Спілки художників України Віталій Ясько, відомі християнські виконавці Роман Ващук, Стелла Красовська, Аніта Гезо, Людмила Петрусенко, ведучій і керівник проекту «Живяком» Сергій Погребняк та інші. Всі вони дуже тепло відгукнулись про творчість художника. 

Володимир Бистряков: «Дорогі друзі, я хочу сказати ось що. Сьогодні, коли ми знаходимося у такій нелегкій ситуації, коли у всіх росхристані душі та мізки, коли у декого зміщенні моральні цінності та духовні, то я згадую все частіше слова одного чоловіка, котрий звертався до нас, до думаючих людей. Він сказав: «Коли суспільство у кризі ми не повинні сидіти вдома, ми повинні виходити і спілкуватися між собою. Ми повинні збиратися разом і обговорювати мистецтво, квіти, природу, обговорювати дітей, відігрівати свої душі». І він мав рацію. Ось сьогодні у нас є така можливість, тому що така поважна людина, яку звати Костянтин Андрійович запросив на свою сонячну виставку, достатньо подивитися на деякі полотна. Я пройшовся, щоб побачити, що ця людина робить своїми руками. Що таке мистецтво? Мистецтво це, перш за все сама людина, її життева концепція. Доречі, я побачив тут і предмети концептуального живопису, до яких ми не звикли. Це коли якісь свої принципи і відповіді митець намагається зобразити через свої витвори, через те, що він вміє робити. І він вміє робити дуже добре, він самий різний. В концептуальних витворах він один, достатньо такий суворий лектор, який проповідує свій погляд, достатньо побачити картину «Відродження церкви», коли церква світиться за чимось чорним. І разом з тим він дуже зворушливий і тонкий лірик в своїх пейзажах. Пейзажі мені дуже сподобались. Просто чудово, досконало. Так що дуже різноманітний живопис, але перш за все, давайте ми йому подякуємо за те, що він сьогодні зробив нам це свято, за те, що ми маємо можливість у цей непростий час зустрітися, подивитись один одному у вічі, поговорити про мистецтво, вже досить про цю політику. Давайте поговоримо про те, що нас тримає, про вічне. Вічне – це наші діти, вічне це мистецтво, вічне це музика, це живопис. І я думаю, що якщо людина створила таку кількість картин, то вона вірнасвоїй професії. Ще і свою дружину цим заразив, своею пристрастю. І я хочу подякувати вам за те, що ви сьогодні поділилися з нами частиною своєї душі, частинкою свого серця, дуже вам дякую. Дякую за те, що ви нас усіх разом зібрали». 

Сергій Погребняк: «Більш за все мені дуже сподобалась картина де церква і із неї світло. Дуже праобразно. Хочеться вам побажати більше таких робіт, вони надихають». 

Картини художника знаходятся у приватних колекціях Катерини Ющенко; у сім'ї народного артиста СРСР, героя України Богдана Ступки; кардинала Любомира Гузара; митрополита Володимира УПЦ МП; героя України Михайла Жару (єпископ Лонгін). Варто відмітити, що на виставці представлений новий стиль письма Костянтина Шаповалова. Одна з його відмінних рис – це використання чистих кольорів і характерного мазка: кольори у чистому вигляді, не разбавленні і не заанні полутонами наносятся сміливим мазком. Подібні картини завжди залишаюсь незабутьнє враження своєю насиченністю, енергією і кольором. Костянтин Шаповалов: «це фігуративний живопис, ми бачмо його у цьому залі, він трохи відрізняється від класичного реалізму. Це досить яскраві роботи, на картині є спалах світла, спалах яскравості». 

Багато гостей відмітили сонячність витворів художника. «Роботи Шаповалова мають неймовірно свіітлу енергетику і велику силу художнього впливу. Їх неможливо трактувати суб'єктивно. Картини сприймаються не під впливом настрою глядача, вони самі створюють настрій» – так відгукуюься про картини художника. Подякувавши гостям за підтримку своєї творчості, Костянтин Шаповалов оголосив про офіційне відкриття виставки. 

Костянтин Шаповалов: «Дуже дякую всім, хто прийшов. Я дуже радий. Я не очікував, що стільки людей буде на відкритті. Дуже зворушен цим. Дякую за теплі слова. Хочу побажати вам приємного перегляду». На віставці були представлені також картини дружини художника Світлани Шаповалової. Вони привертають увагу не тільки вишуканістью авторського стилю, але і назвами з глибоким сенсом.